Pokožka bez chloupků: healthandbeauty.cz

Pokožka bez chloupků: healthandbeauty.cz

POKOŽKA BEZ CHLOUPKŮ

Přání současných žen zní jasně: odstraňování chloupků musí být rychlé, důkladné, účinné a ideálně také bezbolestné a šetrné k pokožce. Představujeme vám osm metod, které se tomuto ideálu přibližují. Vyberte si pro sebe tu nejvhodnější.

Jak docílit hladké pokožky?

Metody odstraňování nežádoucích chloupků jsou v podstatě dvě:

  • Depilace: Jde o dočasné odstranění chloupků, a to pouze z povrchu pokožky, bez kořínků.
  • Epilace: Jde o trvalejší odstranění chloupků i s kořínkem, kdy dochází k narušení růstové zóny.

Péče po holení

Po samotném holení je dobré pokožku zklidnit a hydratovat. Je-li to potřeba, namažte ji i ochranným krémem s SPF, aby nezpigmentovala. To platí zejména po laserech a IPL.

1. Balzám po holení, šalvějový extrakt chrání pokožku před bakteriemi a působí proti podráždění pleti, Syncare, 252 Kč, 75 ml, www.syncare.cz 

2.  Epil Confort Visage, zklidňující gel na tvář, zpomalující růst chloupků, Guinot Paris, 476 Kč, 15 ml, www.guinot-paris.cz

Jak předcházet zarůstání chloupků?

Neholte chloupky proti směru růstu, snadněji tak zarůstají a kůže je podrážděnější.

1. Emulze Thalgo Biodepyl, obsahuje patentovanou látku Capislow®, která nejen brání zarůstání chloupků do pokožky, ale i zpomaluje jejich růst, Thalgo, 580 Kč, 150 ml,  www.sensualite.cz

2.  Krém Milky Cream Emolia, obsahuje ureu, mořský kolagen a elastin, které uvolňují zarůstající chloupky a brání opětovnému zarůstání, 680 Kč, 125 ml, www.depilujeme.cz

Na klinice

intenzivní pulsní světloIPL – Intenzivní pulsní světlo

IPL chloupek trvale odstraní zničením vlasového folikulu selektivní fototermolýzou. chloupek se zahřeje až do kořínku, aniž by se poškodila okolní tkáň.

Rychlost odstranění: několik až desítky minut / dle partie
Efekt: dlouhodobý, je nutné absolvovat až 8 ošetření po 3 až 6 týdnech
Šetrnost k pokožce: po ošetření mírně podrážděná, možné zčervenání
Bolestivost: mírná, lehké štípnutí

Náš tip:  Osvědčilo se nám např. IPL NannoLightTM Fotona, jehož vyměnitelné safírové filtry umožňují přesný výběr úseku spektra, nutného k provedení požadované terapie. Při epilaci dochází k výborným výsledkům.
od 600 Kč za horní ret
Klinika Formositas, Národní 981/17, Praha 1, www.formositas.cz

Laserová

Paprsek laseru zachytí pigment v chloupku, projde k vlasové cibulce a tepelně ji poškodí. Zlikvidují se jen chloupky v růstové fázi, ve kterých je pigment, proto je třeba ošetření opakovat. Po každém zákroku chloupků ubývá. Den před epilací byste měla ošetřovanou oblast oholit.

Rychlost odstranění: několik až desítky minut / dle partie
Efekt: dlouhodobý, je nutné absolvovat až 8 ošetření v rozmezí 6 týdnů
Šetrnost k pokožce: po ošetření mírně podrážděná, možné zčervenání
Bolestivost: mírná, lehké štípnutí

Náš tip: Vynikající výsledky i u světlejších chloupků má např. laser Palomar Vectus, který poskytuje jejich rychlé, rovnoměrné a trvalé odstranění, a to u široké škály typů pokožky i barvy chloupků. Je možné ho využívat klidně po celý rok.
2 370 Kč za podpaží
Brandeis Clinic, Králodvorská 13, Praha 1, www.brandeisclinic.cz

Názory odborníků

Jaká je podle vás nejefektivnější metoda odstraňování chloupků?

„Podle mého názoru je dnes nejefektivnější takové odstranění chloupků, které klientovi bezvýhradně vyhovuje. Nicméně nejdokonalejší je pomocí laserového záření. Funguje tak, že určitá vlnová délka, na které laser pracuje, se vstřebá v barvě chloupku, který rozžhaví a zničí. Pokud se teplem zničí i vlasová cibulka, máme vyhráno: chloupek je trvale pryč. Protože je toto zničení řízeno růstovou fází chloupku, musí se depilace opakovat, a to cca 8x. Mezi nejkvalitnější a osvědčené lasery k depilaci patří např. Nd-Yagové, diodové či alexandritové. Vždy je třeba provést konzultaci s dermatologem, který posoudí, zda je depilace vhodná a jak bude konkrétně probíhat.“ MUDr. Silvie
Rafčíková, MBA, Kožní klinika Vzhled, Orlová-Lutyně

„Nejefektivnější je jednoznačně epilační laser, protože pouze v případě certifikovaného epilačního laseru se jedná o trvalou redukci nežádoucího ochlupení. Samozřejmě za dodržení známých podmínek: neopálená kůže, tmavé chloupky netrhané cca 2 měsíce. Holení je povoleno. Nejlepší je epilaci provádět s lokálním anestetikem. A co je důležité, klienti by neměli očekávat zázraky. Často se uvádí, že stačí 2 epilace, realita je ale jiná. Obvykle je potřeba podstoupit cca 5–8 ošetření.“ MUDr. Hana Adamcová, Hana – Aesthetica

V salonu

Depilace chloupků v salonu představuje vítaný kompromis mezi efektivním odstraněním, jemnou metodou působení a dlouhodobým účinkem.

teplý voskTeplý vosk

Jde o nejčastěji využívaný způsob, který preferuje většina kosmetiček. Teplý vosk se nanese ve směru růstu chloupků a proti růstu se rychle strhne. Nové chloupky jsou většinou jemnější.

Rychlost odstranění: od 10 minut / dle partie
Efekt: 7 až 14 dní
Šetrnost k pokožce: mírné začervenání
Bolestivost: průměrná

Náš tip: Vosk Lycon
Specifickým typem je samostržný australský krémový vosk Lycon, který se aplikuje na olejem ošetřenou pokožku. Olej tvoří ochrannou bariéru, vyživuje pokožku a také způsobuje menší bolestivost. Vosk odstraňuje i ty nejjemnější chloupky s kořínkem, a to od délky 1 mm. Chloupky pevně obalí po celé délce, a nedochází tak k jejich přetržení, a tím pádem ani k zarůstání. Lze ho bez obav použít i v letních měsících, nehrozí vznik pigmentace.
Od 210 Kč za horní ret
Babor Beauty Spa, P1, www.babor-praha.cz,  Dior Institut, Bratislava, www.institutbratislava.sk

Depilační cukrová pasta

Pomocí pasty se chloupky z vlasového váčku odstraňují po směru jejich růstu, tudíž se netraumatizuje vlasový váček a lze se vyhnout jeho zánětu. Pasta Odstraní i podélně zarostlé chloupky a Lze jí modelovat i velmi jemné linie (obočí, uši, intimní partie).

Rychlost odstranění:  od 10 minut / dle partie
Efekt: 7 až 14 dní
Šetrnost k pokožce: mírné začervenání
Bolestivost: průměrná

Náš tip: Depilační cukrová pasta Pandhy´s
Obsahuje 100% přírodní materiály: glukózu a vodu, nezpůsobuje poškození ani alergii pokožky. Oproti ostatním cukrovým a voskovým produktům neobsahuje kyselinu citronovou, ta totiž alergizuje a zvyšuje citlivost na UV záření. Používá se při teplotě shodné s teplotou těla, a nezpůsobuje tak překrvení a nepředstavuje nebezpečí ani pro křečové žíly.
Od 120 Kč za horní ret
Salon Korunka, P2, www.salon-korunka.cz

Po holení se zbytečně nevystavujte slunci, nechoďte do solária ani do bazénu. Mohly by se objevit pigmentové skvrny nebo vyrážka.

Domácí péče

Vynecháme-li vytrhávání chloupků pinzetou, které je opravdu zdlouhavé, a trhání pomocí nitě, které se využívá hlavně ve vý­chodních zemích, můžeme využít následující metody:

holení pomocí žiletkyHolení pomocí žiletky

Nejklasičtější způsob, jak odstranit chloupky. Před holením je třeba kůži odmastit vhodným mýdlem a vodou.  

Rychlost odstranění: několik minut
Efekt: 2 až 3 dny
Šetrnost k pokožce: drobné podráždění pokožky
Bolestivost: minimální

Vosky na domácí použití

Na rozdíl od salonů se doma častěji používají vosky za studena ve formě lepicích pásků. V menším je lze využít i na oblast nad rtem, na bradu a bikiny. Přilepí se na chloupky a rychlým trhnutím se odstraní. nejsou vhodné na tvrdší a silnější chloupky.  

Rychlost odstranění: několik minut
Efekt: 4 až 5 dní
Šetrnost k pokožce: po aplikaci zčervenání pokožky
Bolestivost: průměrná

Depilační krémy

Jde o chemické přípravky, které působí na strukturu chloupku (keratin) a způsobují jeho lámání. Nejběžněji se používají krémy či pěny, které se aplikují přímo na pokožku. Neodstraňují tvrdší chloupky. Nehodí se proto příliš na třísla a oblast bikin.

Rychlost odstranění: několik minut
Efekt: 3 až 4 dny
Šetrnost k pokožce: dle výrobku, mohou vyvolat alergii
Bolestivost: minimální

Epilátory

Tyto přístroje odstraňují chloupky přímo i s kořínky. Obvykle odstraní jedním tahem více chloupků v závislosti na množství pinzet uvnitř. Příliš se nehodí na epilaci podpaží. Některé lze použít i pod vodou nebo mají např. vibrační mechanismus, a jsou tak méně bolestivé.

Rychlost odstranění: několik desítek minut
Efekt: 7 až 10 dní
Šetrnost k pokožce: po aplikaci zčervenání, někdy suchost pokožky
Bolestivost: větší

Zpomalte růst chloupků

Nechcete tak často depilovat své tělo? Máme pro vás řešení.  

PANDHY´S™ SWEET RETARD omezovač růstu chloupků obsahuje mimo jiné ureu, která proniká k buňkám papily či k zárodečným buňkám kořene chloupků, což vede k jejich výraznému rozkladu. Studie prokázaly, že po 3 týdnech používání dojde k 23–25% omezení růstu, vymizí zarůstání chloupků a zánětlivé procesy. Používejte min. 1x denně.
1 680 Kč / 150 ml
www.pandhys.cz

Prodloužit dobu mezi depilacemi a zanechat pokožku vyživenou a zklidněnou vám pomůže i jemné hydratační sérum Less Less Serum – DR.CYJ s obsahem speciálně vyvinutého peptidu CG-Apigmerinu, který ovlivňuje cyklus růstu chloupků. Zkracuje růstovou fázi a vyvolává katagenní fázi (nedochází k produkci pigmentu ani k růstu chloupků).  
980 Kč / 100 ml
www.medaprex.cz

Redukovat chloupky umí i přístroj Iluminage Precise Touch, který využívá elös technologii (kombinace IPL a radiofrekvence). Studie prokázaly 94% snížení růstu už za 7 týdnů pravidelného používání. Funguje u všech barev chloupků. Používejte ihned po depilaci. Vyberte stupeň síly a pomalu pohybujte po celé oblasti.
6 890 Kč
V parfumeriích Sephora

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Sdílet na sociálních sítích:

Mohlo by Vás zajímat