Jak se zbavit modřin

Jak se zbavit modřin

Jak se zbavit modřin

Ve většině případů je vznik modřiny naprosto neškodným jevem a není třeba se bá. Z estetického hlediska nám ovšem modřina způsobuje nemalé problémy. Jak ji můžeme rychle a efektivně odstranit? Jak se zbavit modřin?

CO JSOU MODŘINY?

Jde v podstatě o podkožní krevní výron, který vzniká při poškození drobných krevních cév.

PŘÍČINY VZNIKU MODŘIN

  • úraz
  • působení fyzické síly na tělo
  • porucha stavby cévních stěn – nedostatek rutinu
  • poruchy krevní srážlivosti
  • ztenčení kůže, způsobené stárnutím, nebo léky, jako jsou kortikosteroidy
  • výjimečně nedostatek vitaminu C

Ženy jsou k tvorbě modřin náchylnější než muži, a to především v souvislosti s hormonálními změnami během menopauzy. Tehdy se totiž snižuje tvorba hormonů estrogenů, které zvyšují propustnost stěn krevních cév a ovlivňují pružnost podkožního vaziva.

UV záření pomáhá rozkládat metabolity krevního barviva, a tím urychluje vyblednutí modřiny.

Petechie

Objeví-li se vám na těle drobné krevní výronky velikosti špendlíku připomínající vyrážku, jde o petechie (purpura). Obvykle se objevují v důsledku snížení odolnosti kapilárních stěn a poruchy krevních destiček. Mohou se objevit při úderu či tlaku na danou část pokožky, ale také bez předchozího pohmoždění, a to vlivem onemocnění.

Projev hemofilie

10 estetika modriny casove schemaPozor, v některých případech může být častý vznik modřin prvním projevem hemofilie, tedy onemocnění projevujícího se poruchou srážlivosti krve. Jde o dědičnou chorobu postihující především muže.  

„Závažnost choroby se u postižených liší a je dána mírou nedostatku faktorů nezbytných ke správnému srážení
krve v organismu. Hemofilii dělíme na ‚těžkou, střední a lehkou‘. Různé tíži odpovídají i různě závažné krvácivé projevy. U ‚těžkých’ hemofiliků dochází ke krvácení často i spontánně (např. krvácení do kloubů, aniž by si byl pacient vědom nějakého úrazu) nebo na základě podnětů, ke kterým nebylo třeba ani velké síly – např. běžné uhození se o nějaký předmět (krvácení do kůže). U lehčích forem pak k nadměrnému krvácení dochází nejčastěji po poranění či operaci. V případě závažných poranění může u hemofilika dojít bez léčby až k ohrožení života vykrvácením,“ říká MUDr. Jan Blatný, Ph.D., primář oddělení dětské hematologie, Fakultní nemocnice Brno

1. Přírodní léčba

Přírodní léčba modřinPohanka
Pohanka je významným zdrojem rutinu, látky ze skupiny flavonoidů, která se vyznačuje schopností léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév.

Čerstvý ananas
Ananas obsahuje kombinaci dvou proteolytických enzymů bromelainu a papainu, které snižují otok, bolestivost a citlivost u pacientů s tupým poraněním, a to včetně modřin.

Ovoce a zelenina bohaté na vitamin C
Obsahuje-li vaše strava málo čerstvého ovoce a zeleniny, nezapomeňte doplnit vitamin C formou doplňků stravy. Studie
provedená u starších lidí prokázala, že braní 1 g perorálního vitaminu C denně po dobu 2 měsíců výrazně snižuje vznik modřin.

10 estetika modriny prirodni bylinyCitrusové plody
Jsou bohatým zdrojem bioflavonoidů, včetně diosminu, hesperidinu, rutinu a naringenu. Dvojitě slepá, placebem kontrolovaná studie na 96 osobách s křehkými kapilárami prokázala, že kombinace bioflavonoidů diosminu a hesperidinu snižuje sklon k tvorbě modřin. Jedinci, kteří brali po dobu 6 týdnů 2 tablety těchto bioflavonoidů denně, měli významně větší zlepšení i v případě kapilární síly ve srovnání s těmi, kteří užívali jen placebo.

Borůvky
I další dva typy přírodních látek souvisejících s bioflavonoidy – OPC (oligomerní proanthocyanidiny) a anthocyanosidy, které jsou přítomny ve vysokých koncentracích v borůvkách, mohou také posílit kapiláry prostřednictvím svého vlivu na kolagen a pomáhají snižovat tvorbu hematomů.

Byliny
Na modřiny a drobná poranění jsou široce využívány zejména byliny jako kostival, arnika a sladký jetel. I přes toto tradiční využití neexistuje žádný skutečný vědecký důkaz, že fungují. Nejčastěji se používají ve formě mastí.

2. Léčba enzymy, sacharidy a peptidy

10 estetika modriny enzymyEscin
Extrakt z kaštanu koňského, tzv. escin, může pomoci s modřinami. Koňský kaštan se tradičně používá k léčbě křečových žil a dalších problémů s cévami. Jedna dvojitě zaslepená studie u 70 lidí zjistila, že asi 10 g 2% escin gelu aplikovaného zevně v jedné dávce na pohmožděniny 5 minut poté, co vznikly, je redukuje.

Hirudin
Přírodní antikoagulační peptid produkovaný pijavicemi tlumí srážení krve a urychluje ústup modřiny.

Heparin
Masti a gely s obsahem heparinů a heparinoidů, které zabraňují tvorbě krevních sraženin, urychlují vstřebávání krevních výronů a snižují tvorbu otoků.

Trypsin a chymotrypsin
Jde o protolytické enzymy, které jsou přirozeně produkovány v lidském těle, kde pomáhají trávení bílkovin. Existují teorie, že trypsin a chymotrypsin snižují otok tím, že poškozují proteinová vlákna, která zachycují tekutinu v tkáních po zranění, a tím obnovují normální krevní oběh. Prokázaly to tři studie, provedené po sobě na celkem osmdesáti sportovcích. Léčba jejich zranění i modřin se značně urychlila.

Náplasti na modřiny3. Náplasti

 

Na podlitiny můžete vyzrát i aplikací hydrogelové náplasti s mentolem PREL blue. Obklad se používá místně na pokožku s cílem zmírnění otoků. Na rozdíl od obyčejné náplasti nevysouší pokožku a zajišťuje jí stálé dýchání.

10 estetika modriny pred po

4. Přístroje

Výrazné urychlení procesu hojení modřin lze dosáhnout také  pomocí ošetření přístrojem Palomar LuxG/MaxG: u faceliftu zkrácení až o 10 dní. Ošetření je dostupné na Brandeis Clinic za 250 Kč za cm2. Dále jej nabízí Medicom VIP, Formosa centrum.
V SR Dermapoint, Plastická chirurgie Valdman, Belleza centrum.

5. Homeopatika

Na modřiny se využívá také bylina Arnica Montana. „Doporučujeme ji při plasticko-chirurgických operacích či esteticko-dermatologických výkonech. Pomůže preventivně i ve fázi rekonvalescence tišit bolest, kontrolovat krvácení, a tím zmenšit tvorbu pozákrokových modřin a 10 estetika modriny nas tippodpoří a urychlí následnou regeneraci,“ říká MUDr. Marta Moidlová, LaserPlastic

Náš tip
1. Chelaskin Fast Action, 30 ml, 1 500 Kč, www.intermedexp.com
2. SINJAK - OFF, Biokon Czech, 30 ml, 119 Kč, www.biokonczech.cz
3. Hirudoid forte krém, 40 g, 130 Kč, k dostání v lékárnách

Zdroje: Schorah CJ, Tormey WP, Brooks GH, et al. The effect of vitamin C supplements on body weight, serum proteins, and general health of an elderly population. Am J Clin Nutr . 1981;34:871-876, Galley P, Thiollet M. A double-blind, placebo-controlled trial of a new veno-active flavonoid fraction (S 5682) in the treatment of symptomatic capillary fragility. Int Angiol . 1993;12:69-72, Calabrese C, Preston P. Report of the results of a double-blind, randomized, single-dose trial of a topical 2% escin gel versus placebo in the acute treatment of experimentally-induced hematoma in volunteers. Planta Med . 1993;59:394-397.

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Sdílet na sociálních sítích:

Mohlo by Vás zajímat