Baobab a jeho pozoruhodné účinky: healthandbeauty.cz

BAOBAB A JEHO POZORUHODNÉ ÚČINKY

Ikona africké Savany známá jako „Strom života“ plodí mimořádné ovoce s pozoruhodnými účinky, které obsahuje třikrát tolik vitaminu C než pomeranč, dvakrát tolik vápníku než mléko a podle nových studií dokáže účinně bojovat proti diabetu 2. typu. Jaké jsou účinky a využití baobabu?

Účinky baobabuStrom BAOBAB

Jeho název pochází z arabského „bu hibab“- plody s mnoha semeny. Existuje celkem osm druhů baobabů. Nejrozšířenější se vyskytuje v subsaharské Africe, další lze nalézt v severozápadní Austrálii a zbývajících šest roste na Madagaskaru. Hlavním a nápadným znakem tohoto stromu je tlustý kmen, který nemá letokruhy. Pod povrchem obsahuje fotosyntetickou vrstvu, která umožňuje využívat energii slunce i v době sucha, kdy téměř devět měsíců nemá listy. I když dojde ke spálení či sloupnutí kůry, vytvoří novou a pokračuje v růstu. Pokud umírá, tak zevnitř zetlí a zůstane po něm jen hromada organické hmoty.

CO OBSAHUJE BAOBAB

Ovoce baobabu má vysoký obsah vápníku, draslíku, thiaminu a vitaminu B6. Dužina má vysoký obsah bílkovin a sacharidů a v mnoha chudších zemích je považována za cenný zdroj potravy. Olej extrahovaný z ovoce je znám pro své výborné hydratační a hojivé účinky a používá se k léčbě mnoha onemocnění od průjmu po horečky.  

100 g ovoce obsahuje:

 • 250 mg vápníku
 • 5 mg železa
 • 450 mg vitaminu C
 • 120 mg hořčíku
 • 2 500 mg draslíku

Baobab - přírodní prebiotikumPřírodní prebiotikum - baobab

Baobab také obsahuje vysoké množství přírodní vlákniny a pektinů a je považován za přírodní prebiotikum, tedy nestravitelnou složku potravy, která představuje tzv. „substrát“ pro přátelské bakterie (probiotika) a vytváří vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu.

Posiluje imunitní systém

Vysoký obsah vitaminu C dělá z baobabu jeden z nejlepších antioxidantů. Ve srovnání například s granátovými jablky, acai či borůvkami obsahuje baobab mnohem vyšší dávky vitaminu C. Výrazně tak může zvyšovat obranyschopnost organismu. Už 18 gramů prášku z baobabu stačí pro dosažení denní doporučené dávky vitaminu C (80 mg).

Účinky na pleť

Většina organických kosmetických produktů využívá nerafinovaný baobabový olej, který se získává za studena lisováním ze semen. Vyživuje a zlepšuje pružnost pokožky a zklidňuje podrážděnou pleť. Obsahuje vitaminy A, C, D, E a F, které pomáhají oživit poškozené kožní buňky. Hodí se pro suché a poškozené kožní bariéry, hydratuje extrémně suchou a dehydrovanou pleť, zvyšuje pružnost pokožky a působí proti vráskám. Je také vynikající na uklidnění suchého ekzému a lupénky a jakýchkoli šupinatých projevů na pokožce.

Baobab produktyVyužití baobabu

 • Plody neboli „opičí chléb“ mají nakyslou dužninu, která se využívá k výrobě šťáv a léků, např. proti kurdějím.
 • Rozemleté slupky plodů se používají jako lulkový tabák a z popela se vyrábí mýdlo. V některých zemích se pije vodnatá šťáva tvořící se v kmeni v místech poranění.
 • Semena se zpracovávají na olej. Pražená slouží jako náhražka kávy.
 • Mladé listy a výhonky se využívají jako zelenina a z uvařených listů se vyrábí lék proti pocení.
 • Odvar z kůry baobabu prstnatého je v Africe používán proti horečkám a rozemletá dužnina plodů bez semen se přidává do vody nebo mléka proti úplavici.  Odvar z kůry madagaskarského baobabu suarézského je používán při léčbě cukrovky.
 • Z kůry kmene jsou získávána vlákna, ze kterých domorodci vyrábějí provazy, rybářské sítě, šňůry či se z nich tkají látky.
 • Čerstvě vydlabané dřevo slouží jako krmivo pro dobytek.
 • Dřevo mohutných kmenů je zdrojem stavebního materiálu (dosahuje výšky až 25 m a tloušťky až 10 m)
 • Velké duté kmeny baobabů jsou využívány rozličným způsobem jako obytné prostory, garáže, bary a podobně.
 • Na padlých kmenech rostou vysoce hodnocené houby, které se v jiných prostředích nevyskytují.
 • Z pylu květů se dělá lepidlo.

Pomáhá při cukrovce

Ovoce baobabu je extrémně bohatým zdrojem polyfenolů, které mohou být nápomocny při regulaci hladiny cukru v krvi. Přišli s tím vědci z Centra funkčních potravin Brookes University v Oxfordu, kteří svá zjištění publikovali v časopise Nutrition. U několika zdravých dobrovolníků zkoušeli změřit, za jak dlouho po konzumaci extraktu z baobabu se jim dostane do krevního řečiště cukr a škrob obsažený v bílém chlebu nebo rozpuštěný ve vodě. Zjistili, že v obou případech extrakt výrazně snížil rychlost, při které se cukr po jídle uvolňuje do krve. Přitom nebyl pozorován žádný vliv na pocit sytosti. Došli tedy k závěru, že přidávání extraktu do jídla či pití pacientům s diabetem 2. typu by jim mohlo výrazně pomoci kontrolovat příznaky. Konkrétní dávka nebyla stanovena. Další klinické studie potvrdily pozitivní vliv na regulaci hladiny cukru v krvi díky kombinaci působení polyfenolů a taninů, které inhibují působení enzymů alfa amylázy a alfa glukosidázy.

baobab doplňky stravy„Baobab působí protizánětlivě a antioxidačně a zpomaluje příznaky stárnutí. Napomáhá chránit proti civilizačním chorobám, jako jsou kardiovaskulární poruchy, onkologická onemocnění, diabetes typu 2, artritida či alergie. Kosmetika z baobabu je velmi populární. Jeho výtažky působí blahodárně na pružnost a elasticitu pokožky. Na pokožku, šlachy i vazy působí i prášek či nápoj – díky obsahu vitaminu C, který zlepšuje tvorbu kolagenu. Baobab je bezpečný, tradičně ho používali i těhotné a kojící ženy na doplnění energie a nutričních látek pro sebe i plod/miminko.“ Kateřina Boesenberg, BHSC, PŘEDSEDKYNĚ ČESKÉ NATUROPATICKÉ SPOLEČNOSTI

bio baobab1. Organic Burst Baobab, prášek z dužiny plodů baobabu, 70 g, 220 Kč, www.foractiv.cz
2. Baobab, tabletky z dužiny plodů baobabu, 48 g, 249 Kč, www.afroplants.cz

Dávkování
Bridget Benelam, nutriční terapeutka z British Nutrition Foundation, radí jíst ho raději ve zpracované formě jako prášek či džem než jako celé ovoce.  Ideálně stačí denně rozmíchat do vody či džusu 10–20 g prášku (1 až 2 lžičky). Lze ho přidat 
i do smoothie, freshe či kaše.

1. Ajurvédský bio baobab tělový olej, Eliah Sahil, 100 ml, 636 Kč, www.biooo.cz
  2. Baobab olej, Maxivitalis,100 ml, 349 Kč, www.maxivitalis.cz 

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Sdílet na sociálních sítích:

Mohlo by Vás zajímat